Başkan

Suat Bezeng
Aktif Media Başkanı
bilgi@aktiftv.com.tr

Suat Bezeng, Belçika’nın ilk Türkçe televizyon kanalı Aktif TV ‘nin kurucusu olarak Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmektedir. Birçok gazete, televizyon, radyo gibi çeşitli medya alanlarında görev üstlenmiştir. Medya deneyimi sayesinde, gençlik yıllarının büyük bir kısmını hem diplomasi alanında hem de bürokrasi ile ilgilenerek geçirme fırsatı bulmuştur.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını yakından takip etmiş ve bu doğrultuda çalışmalar yapmıştır. Bezeng’in uzun süre ikamet ettiği Brüksel, Avrupa’nın başkenti olması ve Avrupa Birliği’nin kalbi olan Parlamento, Konsey ve NATO Genel Karargahı gibi önemli kuruluşlara ev sahipliği yapmasıyla diplomatik çalışmalarının önemli bir merkezi haline gelmiştir. Bezeng, Brüksel’deki evinden NATO karargahına sadece 2 dakikalık yürüme mesafesinde olduğunu ifade etmektedir.

Mersin doğumlu olan Suat Bezeng Avrupa, Afrika ve Türkiye arasında çeşitli projeler geliştirmiştir. Kurucusu olduğu Aktif Media, uluslararası alanda tanınmışlık elde etmiş, her yıl yüzlerce Erasmus Öğrencisinin eğitimine çeşitli staj programları ile katkı sunmuştur.

Avrupa’daki çalışmalarının yanı sıra Suat Bezeng, Afrika kıtasıyla da yakın temas içerisindedir. Kıtayı ziyaret etmiş ve şu ifadeleri kullanmıştır: “Eğer bu dünyada cennet varsa, o Avrupa’dır, o Türkiye’dir, hatta Ortadoğu bile kan ağladığı dönemde cennettir. Eğer bu dünyada cehennem varsa, o Uganda’dır, Gana’dır, Mali’dir, Kenya’dır. Ancak cehennem Afrika’dır.” Suat Bezeng, Afrika’nın içinde bulunduğu zorlukları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak yardım projeleri ve çalışmalarıyla bu kıtaya destek olmayı sürdürmektedir.

Ayrıca “Vefa Borcu” adıyla yayınlanmış bir kitabı bulunmaktadır. Bu eser, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın çeşitli sorunlarla karşılaştığını aktarmak için gerçek hayat hikayeleriyle yola çıkarak bir roman tarzında kaleme alınmıştır. Suat Bezeng, bu kitapta yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın deneyimlerini ve zorluklarını gerçeklik ile hayal gücünün birleştiği bir anlatımla okurlara aktarmayı hedeflemiştir. “Vefa Borcu”, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın içinde bulunduğu durumları anlamak, empati kurmak ve farkındalık yaratmak amacıyla yazılmış etkileyici eserler arasında görülmektedir.

Başa dön tuşu